FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Drożej i dłużej - jesienne zmiany w szkoleniu kierowców Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Vinyl



Dołączył: 01 Maj 2008
Posty: 665
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: NPI

PostWysłany: Pon 21:16, 08 Cze 2009 Powrót do góry

8.6.Warszawa - Tylko do 10 września br. można zostać kierowcą ciężarówki na starych zasadach. Po tym dniu szkolenie będzie dłuższe, droższe, a pracę w charakterze kierowcy ciężarówki będzie mogła podjąć osoba, która ukończyła 21 lat.

Ministerstwo Transportu znowelizowało ustawę o transporcie drogowym. Przepisy dla kierowców autobusów już weszły w życie 10 września 2008 roku. W tym roku pora na kierowców, którzy jeżdżą ciężarówkami.

Na mocy nowelizacji prawa kandydat na kierowcę oprócz uzyskania prawa jazdy (kategorii D lub C) będzie musiał ukończyć tzw. kwalifikację wstępną. Kierowcy w specjalnych ośrodkach szkoleniowych będą odbywać kurs na temat zasad kierowania pojazdami w trudnych warunkach. Ustawa ma także podnieść wiek dla kierowcy zawodowego.

Tomasz Piętka z Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w Ministerstwie Transportu mówi, że takie szkolenie przygotuje kierowcę profesjonalnie do przewozu osób lub rzeczy. A dodatkowe szkolenia okresowe spowodują, iż kierowca będzie nadążał za przepisami i nowościami techniki motoryzacyjnej.

Ośrodki szkolenia kierowców obecnie prześcigają się w ofertach dla przyszłych kierowców zawodowych. Zachęcają ich np. w taki sposób: „Kursancie, jeżeli zamierzasz zrobić prawo jazdy kategorii C lub C + E, rozplanuj to tak, by prawo jazdy zostało wydane przed 10 września 2009 roku. Ominie Cię wtedy konieczność przechodzenia nowego kursu kwalifikacji wstępnej i jedynie, co będziesz musiał dodatkowo zrobić, to przewóz rzeczy”.

– Już od dłuższego czasu liczba osób, które chcą mieć prawo jazdy kategorii C, utrzymuje się na zbliżonym, dość wysokim poziomie – mówi Jan Zdziarstek, dyrektor Olsztyńskiego Centrum Kształcenia. – Myślę, że wpływ na decyzję o wyborze szkoły ma renoma ośrodka, klasa samochodów szkoleniowych, wyposażenie, a nawet lokalizacja placu manewrowego.

Na razie w olsztyńskich ośrodkach, które prowadzą szkolenia dla przyszłych kierowców samochodów ciężarowych, nie ma tłoku. Nie są uruchamiane dodatkowe kursy, nie czeka się w kolejkach na otwarcie kolejnego kursu.

Potwierdza to Andrzej Szóstek, dyrektor WORD w Olsztynie.

"Nie notujemy zwiększonego zainteresowanie egzaminami na kategorię C. Być może takie osoby pojawią się w miesiącach wakacyjnych.
Jeden z naszych rozmówców uważa, że zainteresowanie kursami jest niewielkie, ponieważ o zmianach mówi się zbyt mało" - mowi.

"To samo działo się we wrześniu ubiegłego roku – mówi jeden z właścicieli ośrodków szkolenia w Olsztynie. – Kiedy głośno zaczęło się mówić o zmianach, które dotknęły przyszłych kierowców autokarów, nagle rozdzwoniły się telefony i mnóstwo ludzi żałowało, że nie zdążyło uzyskać prawa jazdy kategorii D. Uważam, że teraz może być podobnie".

Sceptycznie do nowego systemu podchodzi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. Twierdzi, że system jest zbyt rozbudowany i zbyt kosztowny dla młodych kierowców. Jego zdaniem także podniesienie wieku kierowców zawodowych nie przełoży się na bezpieczeństwo, gdyż tu znaczenie ma liczba lat za kierownicą, a nie metryka.

"Powinno się wrócić do szkoleń na kierowców w szkołach zawodowych i technikach, w których młody człowiek mógł nabyć praktyczne umiejętności" – mówi Rejek.

Co się zmieni?

* Do 10 września 2009 – by jeździć ciężarówką, trzeba zrobić prawo jazdy kategorii C lub C E (aktualny minimalny wiek to 18 lat) oraz odbyć kurs podstawowy z przewozu rzeczy (wiek również 18 lat);

* Po 10 września 2009 – by jeździć ciężarówką, trzeba uzyskać prawo jazdy kategorii C lub C + E oraz odbyć kwalifikację wstępną z przewozu rzeczy i zdać egzamin z niej przed specjalną komisją. Ten kurs będzie trwał 280 godzin (dla porównania: 280 godzin to jest rok studiów wyższych). Minimalny wiek to 21 lat.

Anita Urszula Małecka
„Szkoła jazdy”

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 
 
Regulamin